W skrzynkach pocztowych czy na ulicach wciąż można zobaczyć ulotki reklamowe. Jednocześnie sprzedaż przenosi się do Internetu. Specjaliści od marketingu powtarzają jak mantrę, że obecnie najskuteczniejszymi metodami promocji są reklamy na Facebooku, Google i w innych mediach społecznościowych. Czy ktokolwiek jeszcze korzysta więc z ulotek reklamowych? I czy naprawdę można zarobić, decydując się na taką reklamę?
Drukowanie ulotek reklamowych – czy nadal ma sens?
Okazuje się, że jak najbardziej! Choć reklamie w Internecie nie można odmówić skuteczności, to klasyczne ulotki reklamowe wciąż bardzo dobrze radzą sobie z pozyskiwaniem nowych zamówień. Jeśli są zaprojektowane i rozdystrybuowane z głową, mogą także zachęcić aktualnych klientów do zrobienia większych zakupów lub częstszego korzystania z usług.
Argumentem przemawiającym za skutecznością ulotek reklamowych jest ich ilość, którą dostajemy. Wystarczy przejść się kilkoma ulicami w dużym mieście, aby w ręku mieć plik kolorowych karteczek. Często znajdujemy je też w skrzynkach pocztowych. Co istotne, zazwyczaj są to ulotki tych samych firm od lat. Jeśli więc w dalszym ciągu, nie zrezygnowały one z tej formy promocji, to oznacza, że jak najbardziej ma ona sens.
Jak dobrze korzystać z ulotek reklamowych w XXI wieku?
Żeby drukowanie ulotek reklamowych miało sens, muszą być one zarówno odpowiednio zaprojektowane, jak i rozdystrybuowane. Kiedy i jak z nich korzystać?
- Ulotki reklamowe w biznesach stacjonarnych. Ten typ promocji wciąż działa szczególnie w branży gastronomicznej. Przechodzień otrzymujący dodatkowy rabat niejednokrotnie skusi się, aby wejść do lokalu. Dobrym pomysłem jest także rozdawanie ulotek przez firmy z branży beauty. Z usług fryzjera czy kosmetyczki korzysta znaczna część populacji, dlatego dobra oferta może skusić ich do wizyty w salonie.
- Ulotki reklamowe w biznesach online. Wbrew pozorom tutaj również sprawdzają się doskonale. Mogą zostać dodane do zamówienia. Jeśli znajdzie się na nich pokaźnej wartości rabat, wówczas klient chętnie dokona ponownego zakupu.
Sposoby na dystrybucję ulotek
Klasyczny sposób rozdawania ulotek na ulicach to najbardziej popularny, choć niejedyny sposób, aby dotarły one do rąk właściwych osób. Świetnie działa także m.in.:
- dodawanie ulotek reklamowych do zakupów – sposób stosowany zarówno przez biznesy online, jak i offline;
- wrzucanie ulotek reklamowych do skrzynek pocztowych – ta metoda wciąż działa, jednak nie zawsze spotyka się z przychylnością odbiorców;
- zostawianie ulotek reklamowych w często uczęszczanych miejscach – należą do nich lokale gastronomiczne, muzea, teatry czy szkoły; każdorazowo należy jednak poprosić o zgodę właściciela lokalu;
- zostawianie ulotek za wycieraczkami samochodów – sprawdza się szczególnie wtedy, jeśli w ten sposób rozdawane są materiały od firm, które świadczą usługi dla kierowców;
- kolportaż adresowy – jest to metoda, która polega na przesyłaniu ulotek reklamowych pod wskazany adres; aby przeprowadzić taką akcję, należy mieć zgodę odbiorców;
- rozdawanie ulotek reklamowych w trakcie wydarzeń – ogromną zaletą takiej formy kolportażu jest fakt, że zazwyczaj wiemy, jaka grupa odbiorców pojawi się na evencie; podobnie jednak jak w przypadku szkół czy muzeów, konieczne jest uzyskanie zgody organizatora wydarzenia.
Ulotki reklamowe – rodzaje
Istnieje wiele rodzajów ulotek reklamowych. Dzięki temu każda firma jest w stanie dobrać taki format, który sprawdzi się u niej najlepiej. Najbardziej popularnym rozmiarem jest A6, czyli 105x148mm. Niektóre biznesy stawiają jednak na nieco większe formaty, czyli A5 (148x210mm), A4 (210x297mm), a nawet A3 (297x420mm). Ulotki mogą być drukowane zarówno w formie prostokąta, jak i kwadratu. Ta druga opcja kojarzy się z elegancją, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w firmach z sektora beaty. Dla bardziej wymagających klientów tworzy się ulotki składane. Pozwalają one na szczegółowe przedstawienie oferty. Sprawdzają się również w reklamie do biznesów (tzw. B2B), ponieważ sprawiają wrażenie profesjonalnie przygotowanego folderu.
Ulotka reklamowa – przykład dobrego projektu
Nawet największy nakład ulotek reklamowych nie przyniesie zysków, jeśli materiał nie zostanie dobrze zaprojektowany. Co należy zrobić, aby odbiorcy rzeczywiście zapoznali się z jej treścią, a następnie skorzystali z usługi lub zakupili produkt? Dobra ulotka reklamowa:
- jest zaprojektowana w czytelny sposób – oznacza to, że czcionka została dobrana do grafiki i ma odpowiedni rozmiar oraz font;
- tworzy spójność z identyfikacją wizualną marki – jeśli firma w swoich pozostałych materiałach reklamowych używa niebieskiego koloru, taki również powinien pojawić się na ulotce reklamowej;
- jest dostosowana do grupy docelowej – inne projekty przekonają zbuntowanych nastolatków, a inne dotrą do seniorów;
- przedstawia korzyść dla odbiorców – może to być pokaźnej wielkości rabat, ale nie tylko; dobrze sprawdzają się także wyraźnie wyartykułowane zyski, które otrzyma klient po skorzystaniu z usługi lub zakupie produktu.